Termin składania wniosków do oddziałów przedszkolnych został przedłużony. Wnioski można pobierać ze strony internetowej i wysyłać na adres mailowy: sp.smolsko@o2.pl
Wniosek-rekrutacja_(1).doc
Termin składania wniosków do oddziałów przedszkolnych został przedłużony. Wnioski można pobierać ze strony internetowej i wysyłać na adres mailowy: sp.smolsko@o2.pl
Wniosek-rekrutacja_(1).doc
Zapisy na rok szkolny 2020/ 2021
Uprzejmie informujemy, że rekrutacja do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Smólsku na rok szkolny 2020/2021 będzie przeprowadzona w okresie od 04.02.2020r. do 03.03.2020r. dla dzieci z roczników 2014, 2015, 2016 2017 i 2018 (nie młodsze niż 2,5 roku). Wnioski o przyjęcie do przedszkola są wydawane w sekretariacie szkoły i u wychowawców przedszkola.
ZAPRASZAMY DZIECI Z RODZICAMI NA DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SMÓLSKU, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 22 LUTEGO 2020R. O GODZ. 1000.
28 stycznia bieżącego roku odwiedzili naszą szkołę policjanci, którym towarzyszył Nilo. Nilo to pies rasy owczarek niemiecki, pracujący w policji jako pies tropiący. Pies tropiący wykorzystywany jest podczas poszukiwania zaginionych osób, sprawców włamań lub innych przestępstw. Taki pies wyposażony jest w GPS. Jeśli pies trafi na trop a następnie znajdzie poszukiwaną osobę zaczyna szczekać. W ten sposób informuje swojego opiekuna o odnalezieniu poszukiwanej osoby. Szkolenie psa, który będzie wykorzystywany do tropienia trwa od 3 miesięcy do roku. W tym czasie również opiekun psa przechodzi kurs, ponieważ pies i opiekun razem współpracują. Intensywna praca węchowa męczy psa bardziej niż tor przeszkód. Nilo ma 8 lat i mieszka w kojcu na terenie jednostki policji w Biłgoraju. Tam czeka na ewentualne wezwanie do pracy. Policjanci zademonstrowali uczniom klas I_III i dzieciom przedszkolnym jak należy zachowywać się w obecności obcego psa, jak przyjąć bezpieczną postawę na żółwia podczas ataku psa. Przypomnieli również dzieciom o konieczności noszenia odblasków i bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie z tak niecodziennym gościem było wielką atrakcją dla uczniów.
Tradycją naszej szkoły związaną ze Świętami Bożego Narodzenia są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów.
W tym roku w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie z klasy II- III i IV, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, bohaterów bajek, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.
Na zakończenie wszyscy zebrani wysłuchali świątecznych życzeń Pani Dyrektor Barbary Wojciechowskiej i w podniosłych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.
Dnia 5 grudnia 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Smólsku bawiły się w Power-Landzie w Biłgoraju. Zabawa była wyśmienita, dzieci korzystały z wielu atrakcji, takich jak: zjeżdżalnie, trampoliny, baseny z piłeczkami, labirynt, tor przeszkód oraz wiele innych.
Przy dźwiękach dzwoneczka pojawił się na sali zabaw Święty Mikołaj. Dzieci powitały go piosenką, a gość rozmawiał z nimi, pytał czy były grzeczne, zachęcał, aby słuchały się rodziców i pań w szkole. Oczekiwana wizyta minęła w bardzo miłej atmosferze.
Nie zabrakło też poczęstunku – pysznej pizzy i gofrów.
Mimo zmęczenia dzieci wracały do domu zadowolone i radosne. Zachęcamy wszystkich wychowawców do organizowania dzieciom takich wyjazdów, bowiem są one źródłem radosnych i miłych przeżyć, a uśmiech dziecka jest niewątpliwie największą nagrodą dla każdego nauczyciela.
Beata Bełżek
zdjęcie: https://gazetabilgoraj.pl/
Dnia 29 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej w Smólsku odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Bohaterami były 3-4 letnie dzieci z oddziału przedszkolnego. Maluchy zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził niemały zachwyt zaproszonych gości. Nasze przedszkolaki bezbłędnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz grały na instrumentach. Punktem kulminacyjnym było symboliczne położenie ołówka przez Dyrektor szkoły Panią Barbarę Wojciechowską, na ramieniu każdego dziecka.
Następnie wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, a rodzice „słodkie rogi obfitości”.
Ślubowali również Rodzice: „Dziecko jest moim największym skarbem, postaram się ze wszystkich sił być najlepszym rodzicem na świecie. Obiecuję kochać moje dziecko mądrze, wskazywać ścieżki po których kroczyć ma.”
Po ślubowaniu dzieci wręczyły swoim kochanym Rodzicom, własnoręcznie przygotowane pudełeczka z serduszkami.
Po części oficjalnej przedszkolaczki udzieliły pierwszego w życiu wywiadu do gazety biłgorajskiej „NOWA”, a zrobiły to uroczo i profesjonalnie. Dzieci odpowiadały na pytanie „Kto to jest Mikołaj? Kiedy przychodzi, jak wygląda i czy w ogóle przybędzie w tym roku?”
Dla świeżo upieczonych przedszkolaków było to wielkie przeżycie, dla rodziców powód do dumy, a dla wychowawczyń- Beaty Bełżek i Elżbiety Kostrzanowskiej powód do zadowolenia i satysfakcji, bowiem przygotowanie tak wspaniałej uroczystości, było możliwe tylko dzięki wsparciu ze strony rodziców, a współdziałanie z rodzicami na zasadach partnerskich zwiększa szansę skutecznej pomocy dziecku, a dzięki ujednoliceniu metod pedagogicznych domu i przedszkola, osiąganiu lepszych efektów dydaktycznych i wychowawczych, co jest priorytetem każdego wychowawcy pracującego z dziećmi.
Beata Bełżek
Elżbieta Kostrzanowska
29 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Uroczystość pasowania na ucznia, to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. Tego dnia pierwszakom towarzyszyli rodzice i społeczność szkolna.
W części artystycznej dzieci udowodniły jak pięknie potrafią recytować wiersze, śpiewać piosenki i tańczyć. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie sobie poradziły.
Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor szkoły Barbara Wojciechowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uczniowie otrzymali również drobne upominki od swoich rodziców.
Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.
Iwona Paluch
Podpowiedź:
Aby powiększyć plakat, kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i otwórz go w nowym oknie lub kliknij na poniższym dokumencie ;-)
Dnia 15.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców Uczniowie klas IV- VIII pod kierunkiem p. M. Skrok i H. Pintal przygotowali część artystyczną oraz koncert życzeń. Na scenie nie zabrakło przedszkolaków oraz uczniów z klas młodszych. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych, miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków
Na zakończenie głos zabrała p. dyrektor Barbara Wojciechowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
Na zakończenie projektu „Ja obywatel” uczniowie kl. V – VIII uczestniczyli w wyjeździe do Biłgoraja. Miasto, które każdy mieszkaniec Smólska zna, jest pełne miejsc powiązanych z historią Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Uczniów najbardziej zaciekawiły artefakty znalezione w wykopaliskach archeologicznych na Równinie Biłgorajskiej. Narzędzia z epoki kamienia i żelaza zachowały się w dosyć dobrym stanie i były namacalnym dowodem na pracowitość i pomysłowość naszych praprzodków. Kolejną atrakcją było Miasteczko Żydowskie, którego architektura nawiązuje do miasteczek kresowych z XIX i XX wieku. Na naszym szlaku nie mogło zabraknąć Zagrody Starskiej. Na chwilę przenieśliśmy się o 200 lat wstecz do czasów, w których zboże przechowywane było w beczkach wydrążonych w pniach drzew, podstawowym środkiem transportu były drewniane wozy, a posiadanie obrazów w domu świadczyło o zamożności gospodarza. Historia Biłgoraja to także historia znajdujących się tam kościołów. Obok Kościoła Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej znajduje się kaplica zbudowana na miejscu objawień Marii Magdaleny ze źródełkiem z uzdrawiającą wodą. Z kolei kościół pod wezwaniem św. Jerzego to miejsce, które zostało przekształcone w cerkiew prawosławną na kilka lat w okresie II wojny Światowej. Rzeczą rzadko spotykaną jest to, że w jednym mieście istnieje druga świątynia, której patronem jest również Św. Jerzy. Jest to cerkiew w Puszczy Solskiej ze złoconymi kopułami i bogato wyposażonym wnętrzem przedstawiającym sceny męczeństwa jej patrona. Posługujący tam kapłan opowiedział nam o podobieństwach i różnicach między religią katolicką i protestancką. Na koniec zobaczyliśmy dwa miejsca poświęcone sławnym ludziom, których życie powiązane było z Biłgorajem. Była to Ławeczka Isaaca Singera i pomnik Ignacego Krasickiego. Przed powrotem do szkoły zjedliśmy obiad w Restauracji Sitarskiej, kolejnym miejscu związanym z historią miasta.
5 czerwca uczniowie klas VI –VIII uczestniczyli w wyjeździe „Szlakiem walk partyzanckich”, realizowanym w ramach projektu „Ja – obywatel!” Celem było poznanie ważnych pod względem historycznym miejsc związanych z walkami partyzanckimi toczonymi w czasie II wojny światowej w najbliższej okolicy. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się wiele o walkach toczonych w okolicach Aleksandrowa (Sigła), udało się nam dotrzeć do ziemianki WIRA, a także szpitala polowego znajdującego się w głębi lasu. Miejsca pamięci narodowej - mogiły partyzantów, spotykaliśmy także na terenie rezerwatu „Czartowe Pole”. Ważne historycznie miejsca na trasie wycieczki to wieś Osuchy, gdzie toczyły się jedne z największych bitew partyzanckich. Naszym przewodnikiem na „Szlaku walk partyzanckich” był p. Dominik Róg – historyk, członek grupy rekonstrukcyjnej i absolwent naszej szkoły.
Wyjazd był ciekawą lekcją historii, ale też umożliwił poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych najbliższej okolicy. Sprzyjał też integracji młodzieży szkolnej.
Z wycieczki wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę o historii naszego regionu.
Rodzinne świętowanie w Szkole Podstawowej w Smólsku jest już tradycją, ale w tym roku miało nieco odmienny charakter. W sobotnie przedpołudnie
1 czerwca, na placu szkolnym na dzieci oraz rodziców czekało wiele atrakcji.
Tegoroczne rodzinne świętowanie powiązane było z realizacją przez szkołę projektu „Ja – obywatel”
Pierwsza część jako realizacja jednej z inicjatyw projektu, przebiegała pod hasłem „Mam talent”. Uczniowie prezentowali swoje talenty wokalne, przedstawili układy taneczne, wykonywali utwory na różnych instrumentach muzycznych. Prezentowali także układy gimnastyczne, akrobatyczne i sprawność fizyczną, a także talenty plastyczne. Pokazy bardzo się podobały, a wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.
W drugiej części rodzinnego świętowania zaplanowano „Piknik rodzinny na sportowo” . Dla uczestników przygotowano wiele stref aktywności; narty, szczudła, gra w krykieta, rzuty do celu itp. Powodzeniem cieszyły się konkurencje „sportowe na wesoło” oraz mecze piłki nożnej i siatkowej rozgrywane między dziećmi i rodzicami. Nie zabrakło też atrakcji tj. malowanie twarzy. Nikt się nie nudził, każdy znalazł coś dla siebie. Organizatorzy zadbali także o poczęstunek.
Najważniejsze, że pogoda i humory dopisywały. Wspólna zabawa i aktywnie spędzony czas dał uczestnikom wiele radości i poczucie zadowolenia.
Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w Polsce jako ważne święto narodowe. W tym roku przypada 228 rocznica jej uchwalenia.
Z tej okazji 29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny. Recytowane wiersze, pieśni patriotyczne i utwory muzyczne skłoniły do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat.
Dla młodszych uczniów i przedszkolaków zaprezentowana została również prezentacja multimedialna.
Uczniowie uczestniczący w uroczystości swoją postawą potwierdzili patriotyzm i wyrazili dumę z bycia Polakiem.
W dniach 25– 26 kwietnia w ramach projektu „Ja – obywatel! ” w naszej szkole realizowane były zadania pod hasłem - „Ekologia na co dzień”. W tych dniach uczniowie chcieli podkreślić jak ważna jest dbałość o środowisko i jak wiele w naszym najbliższym otoczeniu zależy od nas samych. W ramach tej ekologicznej inicjatywy na szkolnych korytarzach pojawiły się ekspozycje tematyczne zawierające ważne informacje dotyczące zagadnień związanych z ochroną środowiska, oszczędzaniem surowców, segregacją odpadów itp. Ciekawym i ważnym wydarzeniem okazał się happening ekologiczny, podczas którego uczniowie z poszczególnych klas prezentowali wykonane przez siebie plakaty, hasła, transparenty. Przedstawili scenki tematyczne i śpiewali piosenki. Uczniowie klas młodszych mieli możliwość wykazania się umiejętnością porządkowania i segregacji odpadów. Uczniowie zadbali również o otoczenie szkoły, uporządkowali teren zielony oraz symbolicznie posadzili krzewy ozdobne.
Na zakończenie odbyło się spotkanie przy ognisku.
Powered by aSc EduPage