W Szkole Podstawowej w Smólsku obchody narodowych świąt są bardzo istotnym elementem wychowania patriotycznego, a w nawiązaniu do obchodów Roku dla Niepodległej nabierają jeszcze większego wymiaru.
Stulecie odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości jest okazją do realizacji wielu inicjatyw,
a jedną z nich jest włączenie się do akcji sadzenia „Dębów Niepodległości”, zainicjowaną przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie.
27 kwietnia 2018r. przy Szkole Podstawowej w Smólsku miała miejsce uroczysta ceremonia posadzenia Dębu Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyła cała społeczność szkolna.
Dyrektor szkoły, Pani Barbara Wojciechowska dokonując uroczystego posadzenia symbolicznego drzewka odczytała słowa jakie skierował w liście Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Wierzę, że dzisiejszy dzień zapisze się w pamięci przybyłych jako niezwykle patriotyczne wydarzenie, zaś zasadzony dąb będzie stanowił pamiątkę nie tylko bohaterskiej przeszłości polskiego narodu, ale także symbol wspólnych działań łączących pokolenia”.
Ceremonię posadzenia dębu poprzedziła patriotyczna akademia. Uczniowie klas V i VI przedstawili montaż słowno – muzyczny, nawiązujący do tematyki niepodległościowej oraz ważnych wydarzeń w historii naszej ojczyzny związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.
Szkolne uroczystości poprzedzające święta majowe przebiegały w podniosłej atmosferze, dostarczyły wielu patriotycznych doznań i były dla uczestników niezwykle ciekawą lekcją historii.
Mamy nadzieję, że posadzony przy szkole dąb będzie trwałym pomnikiem przypominającym o ważnych wydarzeniach w dziejach Naszej Ojczyzny.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii
10.04.2018r. w Korczowie odbył się gminny turniej „Bezpieczeństwa ruchu drogowego”, brali w nim udział także uczniowie naszej szkoły.
Zespół w składzie : Marzec Wiktoria, Kapuśniak Róza, Dziwura Maciej, Iwańczyk Hubert zdobył drugie miejsce w gronie jedenastu zespołów, które przystąpiły do rywalizacji.
6 kwietnia w naszej szkole po raz IX odbyły się Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne, które są wyjątkową szansą dla młodych artystów z naszej gminy. Jest to również wyjątkowa okazja dla dzieci na pochwalenie się swoimi artystycznymi talentami, pasjami i kreatywnością. Na scenie zaprezentowały się grupy teatralne z 11 szkół podstawowych i gimnazjów
z gminy Biłgoraj.
Młodzi artyści przygotowani przez nauczycieli mieli możliwość wystąpić na scenie i zostać docenionymi przez profesjonalnych jurorów – p. Marylę Olejko
i p. Lidię Grabowską. Komisja miała za zadanie ocenić spektakle teatralne
i wyłonić te, które będą reprezentować naszą gminę na Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Tarnogrodzie.
Po obejrzeniu 11 przedstawień komisja przyznała następujące miejsca i nominacje:
I miejsce - Szkolny Teatr z Gromady;
II miejsce - Szkolny Teatr ze Smólska;
III miejsce - Szkolny Teatr z Soli i Korytkowa Dużego.
Wyróżnienia: Szkolny Teatr z Woli Dereźniańskiej, Dereźni i Hedwiżyna.
Ponadto komisja postanowiła nagrodzić aktorów za wyróżniające się kreacje sceniczne.
Najlepsi aktorzy: Laura Rapa, Samuel Bartosiński, Julia Ćwikla,
Krystian Skubis, Franciszek Bienia.
BRAWO!!!
21 marca to kolejna wyjątkowa data w szkolnym kalendarzu. Uczniowie czekają na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji naszej szkoły pierwszy dzień wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.
Tego dnia na sali gimnastycznej czekało wiele atrakcji, odbyły się różnorodne konkurencje klasowe. Dla uczniów klas młodszych przygotowano „wiosenną zgaduj-zgadulę” oraz zadania polegające na ułożeniu przysłów o wiośnie i ich zilustrowaniu. Dla starszych – turniej o tematyce wiosennej oraz konkurencje zręcznościowe z piłkami i balonami. Reprezentanci poszczególnych klas rywalizowali ze sobą, każda klasa zaangażowała się w pełni, aby uzyskać jak najlepszy wynik. To był niesamowity dzień, bogaty w wiele wrażeń i emocji. Działo się naprawdę wiele. Wiedzą o tym Ci, którzy uczestniczyli w programie przygotowanym z okazji pierwszego dnia wiosny.
tekst: Halina Pintal
Maria Skrok
21 marca 2018 roku w oddziale przedszkolnym w Szkole Podstawowej w Smólsku odbył się „Dzień Otwarty”. Na gości czekało wiele atrakcji. Pani dyrektor Barbara Wojciechowska serdecznie powitała przybyłych na spotkanie rodziców z dziećmi, zapraszając do obejrzenia montażu słowno-muzycznego w wykonaniu przedszkolaków. „Mali goście” uczestniczyli także w ciekawych zabawach integracyjnych, zajęciach plastycznych i ruchowych. Podczas swobodnych zabaw dzieci miały okazję poznać swoich rówieśników. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zajęcia plastyczne, podczas których przedszkolaczki z pomocą rodziców mogły wykonać pisankę. Był też słodki poczęstunek dla dzieci. Dzieciom i rodzicom bardzo podobały się kolorowe, dobrze wyposażone sale, ale przede wszystkim miła i przyjazna atmosfera. Mamy nadzieje, że we wrześniu chętnie i bez obaw tu powrócą.
Fikoland jest miejscem, które uwielbiają wszystkie dzieci - to kolorowy świat marzeń i wspaniałej zabawy. Maluszki z naszego przedszkola wybrały się tam wraz ze swoimi paniami 23.02.2018r. Niektóre dzieci czekały na ten moment z ogromną niecierpliwością, ponieważ była to dla nich pierwsza wycieczka do Fikolandu. W pięknej, kolorowej i bardzo przestronnej sali maluszki mogły korzystać ze znajdujących się tam atrakcji. Zabawy były doskonałe. Zjeżdżanie ze zjeżdżalni, skakanie w dmuchanym zamku, zabawy w basenie z kolorowymi piłeczkami oraz kilka innych atrakcji sprawiły, że czas zleciał dzieciom bardzo szybko. Maluszki mogły bawić się w ten sposób bez końca, ale niestety… musiały wracać do przedszkola. Niezbyt chętnie opuściły salę
z zabawkami, w której czuły się fantastycznie.
Zapraszamy do galerii
Tradycją uczniów Szkoły Podstawowej w Smólsku jest zimowy wyjazd na kulig i stok narciarski w Jacni. W tym roku taki wyjazd odbył się 23 lutego 2018r., a wzięli w nim udział uczniowie klas „0”, I i II wraz z rodzicami i wychowawcami.
Kulig saniami po okolicach Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego oraz zjazdy na pontonach po zaśnieżonym stoku narciarskim to wspaniała atrakcja dla naszych uczniów. Mimo mrozu, nikt nie odczuwał zimna, a humory dopisywały. Na koniec zimowego szaleństwa zjedliśmy ciepły posiłek w karczmie przy stoku.
Cieszy nas, że w tych zimowych wyjazdach uczestniczy wielu rodziców naszych uczniów. Daje to możliwość wzajemnego poznawania się, wspólnych oddziaływań wychowawczych (szkoła- dom rodzinny).
Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
Zimowa aura zachęca do uprawiania sportów zimowych. Coraz większym powodzeniem cieszą się wyjazdy na stok narciarski. Również w naszej szkole chętnych na taki wyjazd nie brakowało.
Wyjazd na stok narciarski do Jacni odbył się w dwóch turach. 20 lutego na narty pojechali uczniowie klasy IV, a 22 lutego uczniowie klas V –VI .
Dla większości uczniów był to pierwszy kontakt z nartami. Pod okiem instruktorów stawiali pierwsze kroki . Już po godzinie intensywnych ćwiczeń większość uczniów opanowała podstawowe umiejętności tj. wpinanie nart, zjeżdżanie pługiem, skręcanie i hamowanie ....
Następnie krótki instruktaż korzystania z wyciągu ... Potem już sama przyjemność ... Szusowanie z góry po białym dobrze naśnieżonym stoku. Nie obyło się bez małych upadków, na szczęście bezpiecznych .
Uczniowie zmęczeni, ale bardzo zadowoleni mogli ogrzać się, posilić i wypić ciepłą herbatkę w miejscowej restauracji.
Czas spędzony w Jacni minął przyjemnie i bardzo szybko. Wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu. I już planują kolejny wyjazd.
Dnia 19 lutego 2018r. dzieci 5-6 letnie z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I i II pod opieką wychowawców brali udział w nowym, ogólnopolskim projekcie twórców programu „ Lekcja w kinie” – pod hasłem
„ Lekcja o mediach. Raz, dwa, trzy klikasz Ty! By dzieci uważały w sieci!” Lekcja odbyła się w Biłgorajskim Centrum Kultury.
Uczniowie podczas lekcji prowadzonej przez zawodowego aktora zobaczyli, jakie zagrożenia mogą kryć się w Sieci, zrozumieli, że nie wszystkie informacje podane w Internecie są prawdziwe, odkryli ile lat ma Internet i jak sprawdzić jego wiek oraz dowiedzieli się, co zawdzięczamy Internetowi i jak bezpiecznie z niego korzystać.
Ponadto obejrzeli animowany film pt. „Munio, strażnik Księżyca”. Była to zachwycająca wizualnie, mądra animacja o odwadze, poświęceniu i dorastaniu do odpowiedzialności. Uczniowie w wielkim skupieniu obejrzeli film gorąco kibicując głównym bohaterom.
Karnawał to okres hucznych zabaw oraz balów. Na całym świecie ludzie świętują ten radosny czas. Choć najbardziej znane zabawy i parady karnawałowe odbywają się w Rio de Janeiro oraz Wenecji, to nie mogło ich zabraknąć również w naszej szkole.
Jak co roku, w okresie ferii zimowych nasi najmłodsi uczniowie mogli uczestniczyć
„Balu przebierańców”. Ta długo wyczekiwana przez dzieci zabawa karnawałowa odbyła się 30 stycznia 2018r.
Na sali zabaw, która tego dnia zamieniła się w krainę bajek i baśni, pojawiło się wiele barwnych postaci. W swoich pięknych strojach uczestnicy balu prezentowali się znakomicie, a najbardziej pomysłowe przebrania zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz słodkim upominkiem. Nie zabrakło również konkursów tanecznych. Dzieci przy dźwiękach skocznej muzyki mogły pokazać swoje umiejętności. W tańcu wirowały księżniczki, motylki, czarownice oraz wiele innych postaci z książek oraz kreskówek. W parach, solo czy też w kółeczku wszyscy bawili się wspaniale.
Dużym powodzeniem cieszyła się „Karnawałowa Fotobudka”, w której każdy uczestnik balu mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tych, którzy nie mogli bawić się tego dnia razem z nami zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Powered by aSc EduPage