• WAŻNE

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie

             

             

            W związku wydanym Rozporządzeniem  Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, a więc koniecznością kontynuowania nauczania na odległość informuję o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania: 

             

            1. Od 25 marca 2020r. do 10 kwietnia 2020r. Szkoła Podstawowa w Smólsku prowadzi kształcenie na odległość. Rozpoczyna się kontynuacja realizacji programu nauczania.

            2. Nauczyciele edukacji przedszkolnej, edukacji wczesnoszkolnej oraz  nauczyciele przedmiotów (w oddziałach klas IV-VIII) przygotowując materiały edukacyjne do kształcenia na odległość dokonują weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

            3. We wskazanym okresie szkoła w realizacji kształcenia na odległość wykorzystuje stronę internetową szkoły, nr telefonów, aplikację Messenger lub pocztę elektroniczną. Wykorzystanie wymienionych narzędzi dedykowane jest uczniom klas IV-VIII oraz zależnie od mobilności technologicznej i współpracy w tym zakresie między nauczycielami edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej a rodzicami uczniów.

            4. Nauczyciele edukacji przedszkolnej, edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne i zajęć rewalidacyjnych mają obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji przez dziecko lub ucznia.

            5. Nauczyciele w kształceniu na odległość wykorzystują metody i narzędzia prezentowane w materiałach: Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej pod adresem www.epodreczniki.pl, www.dzwonek.pl., Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowej Komisji Edukacyjnej, prezentowanych w programach publicznej telewizji i radiofonii, innych materiałów wskazanych przez nauczyciela.

            6. Harmonogram zajęć poszczególnych oddziałów oparty jest na dotychczasowym podziale godzin oddziałów klasowych z uwzględnieniem następujących wytycznych:

            6.1. Nauczyciel przygotowując materiały dla uczniów dostosowuje je do potrzeb psychofizycznych z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych w komunikacji elektronicznej.

            6.2. Nauczyciele będą dostarczali uczniom materiały od popołudnia dnia poprzedniego do godziny 9.00 rano dnia, w którym odbywają się dane zajęcia.

            6.3. W przesłanym materiale dla ucznia nauczyciel uwzględnia następujące treści: temat zajęć, cel zajęć, forma przekazu treści dedykowanych uczniom (np. edytor, quiz, link do filmiku wyjaśniającego dane pojęcie, zadania do wykonania z podręcznika, ćwiczeń lub dedykowanych stron internetowych).

            6.4. Nauczyciele,  którzy zdecydują się na pracę w czasie rzeczywistym, dzień wcześniej informują uczniów o godzinie spotkania i przysyłają link.

             6.5. Nauczyciel ustala z oddziałem klasowym formę i zakres czasowy kontaktu z uczniami w celu wyjaśnienia treści niezrozumiałych dla ucznia.

            6.6. Nauczyciel ustala uczniom czas na odesłanie wykonanego ćwiczenia bądź polecenia uwzględniając możliwości psychofizyczne uczniów oraz uwarunkowania technologiczne posiadanych przez nich narzędzi elektronicznych.

            7. Zasady monitorowania i sprawdzania wiedzy uczniów oraz ich postępów w nauce :

            7.1. W oddziałach klas I-III formy oceniania i sprawdzania wiedzy ustalają nauczyciele. Monitorowanie wiedzy uczniów odbywać się będzie poprzez kontrolowanie wykonywanych prac pisemnych przesłanych za pomocą poczty elektronicznej- skany, zdjęcia, dokumenty Word, pdf, prac wykonywanych interaktywnie-raporty z portali edukacyjnych, prac plastycznych, technicznych, projektów edukacyjnych -zdjęcia prac. Wypowiedzi ustne, czytanie -poprzez kontakt telefoniczny.

            7.2. W oddziałach klas IV-VIII ocenianiu podlegają wykonane przez uczniów zadania domowe i przesłane do nauczyciela w wyznaczonym terminie. Prace pisemne przesyłane za pomocą poczty elektronicznej -skany, zdjęcia, dokumenty Word, pdf, prace wykonywane interaktywnie-raporty z portali edukacyjnych, prace plastyczne, techniczne, projektów edukacyjnych -zdjęcia prac. Wypowiedzi ustne -poprzez kontakt telefoniczny. Nauczyciele oceniają prace uczniów wykorzystując skalę ocen zawartą w Statucie szkoły.

            7.3 Frekwencja uczniów odnotowywana jest na podstawie wykonanych i dostarczonych prac lub potwierdzenia odebrania materiałów na dany dzień i zajęcia.

            7.4  Nauczyciele wysyłają informację zwrotną w formie pisemnej lub słownej do ucznia/rodzica po wykonaniu danego zadania. Ponadto nauczyciele kontaktują się z rodzicami uczniów informując ich o osiągnięciach i postępach oraz frekwencji wg ustalonych z danym rodzicem zasad (telefonicznie, poczta elektroniczna, sms).

            8. Nauczyciele prowadzący zajęcia z wychowania fizycznego przygotowują dla uczniów materiały związane z edukacją zdrowotną lub aktywnością fizyczną.

            9. Nauczyciel logopeda wysyła raz w tygodniu materiały ćwiczeniowe do uczniów będących w terapii logopedycznej.

            10.Nauczyciel bibliotekarz wysyła 1 razy w tygodniu materiały wspierające, zachętę do czytania książek.

            11.Nauczyciele wychowawcy  systematycznie kontaktują się z rodzicami uczniów, którzy nie odbierają materiałów i nie kontaktują się z nauczycielami oraz w innych ważnych sprawach dotyczących uczniów i nauki zdalnej.

            12. Pedagog szkolny (dyrektor szkoły) jest dostępny pod nr telefonu 530 030 993-wsparcie dla rodziców i uczniów.

             

             

            Barbara Wojciechowska

            Dyrektor

          • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

          • https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice!

            Decyzją Ministra Edukacji Narodowej wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronowirusa zajęcia w szkole zostają zawieszone od 12 marca do 25 marca 2020 r.

            12 i 13 marca br. w szkole nie będą się odbywały zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze dla tych dzieci, których rodzice nie mogą zorganizować opieki nad swoim dzieckiem.

            Od poniedziałku, 16 marca do 25 marca br. uczniowie nie przychodzą do szkoły.

            Należy pamiętać, że czas zawieszenia zajęć nie powinien być wykorzystywany jako dni wolne od nauki. Uczniowie powinni pozostawać w domach i jak to tylko możliwe wykorzystywać ten czas do samodzielnej nauki. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodreczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

            Rodzicom dzieci do lat 8 przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej ZUS.

            Proszę śledzić na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej.

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

            Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologia w Biłgoraju tel. 84 686 15 22;

            telefon alarmowy – 695 732 451 (wyłącznie poza godzinami pracy urzędu oraz w sytuacjach kryzysowych).

            Pamiętajmy, że głównym celem zawieszenia zajęć jest ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Postępujmy zatem na tyle odpowiedzialnie, by samemu nie przyczyniać się do jego rozpowszechniania.

             

            Z poważaniem

            Barbara Wojciechowska

          • WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

          • W związku trwającym stanem zagrożenia epidemicznego związanym  z wirusem COVID-19  można uzyskać wsparcie psychologiczne w

            Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Biłgoraju

             

            797 433 796    w dni powszednie w godz. 11.00 – 16.00 dla dzieci i młodzieży

             

            510 104 454    w dni powszednie w godz. 8.00 – 15.00 dla osób dorosłych

             

             

            Pod wskazanymi wyżej numerami  telefonów dyżurują wykwalifikowani psycholodzy, można z nimi porozmawiać i uzyskać profesjonalną poradę.

          • Dzieci uczą rodziców w domu

          • W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

            Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz  4 zadania do wykonania.  By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca.

             

            Materiały można pobrać pod adresem:

            https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

          • ZAPISY DO PRZEDSZKOLA

          •   Zapisy na rok szkolny 2020/ 2021

            Uprzejmie informujemy, że rekrutacja do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej           w Smólsku na rok szkolny 2020/2021 będzie przeprowadzona w okresie od 04.02.2020r. do 03.03.2020r. dla dzieci z roczników 2014, 2015, 2016 2017 i 2018 (nie młodsze niż 2,5 roku). Wnioski o przyjęcie do przedszkola są wydawane w sekretariacie szkoły                                i u wychowawców przedszkola.

             

             

            ZAPRASZAMY DZIECI Z RODZICAMI NA DZIEŃ OTWARTY W SZKOLE PODSTAWOWEJ       W SMÓLSKU, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 22 LUTEGO 2020R. O GODZ. 1000.

          • NIECODZIENNY GOŚĆ

          •        28 stycznia bieżącego roku odwiedzili naszą szkołę policjanci, którym towarzyszył Nilo. Nilo to pies rasy owczarek niemiecki, pracujący w policji jako pies tropiący. Pies tropiący wykorzystywany jest podczas poszukiwania zaginionych osób, sprawców włamań lub innych przestępstw. Taki pies wyposażony jest w GPS. Jeśli pies trafi na trop a następnie znajdzie poszukiwaną osobę zaczyna szczekać. W ten sposób informuje swojego opiekuna                          o odnalezieniu poszukiwanej osoby. Szkolenie psa, który będzie wykorzystywany do tropienia trwa od 3 miesięcy do roku. W tym czasie również opiekun psa przechodzi kurs, ponieważ pies     i opiekun razem współpracują. Intensywna praca węchowa męczy psa bardziej niż tor przeszkód. Nilo ma 8 lat i mieszka w kojcu na terenie jednostki policji w Biłgoraju. Tam czeka na ewentualne wezwanie do pracy. Policjanci zademonstrowali uczniom klas I_III i dzieciom przedszkolnym jak należy zachowywać się w obecności obcego psa, jak przyjąć bezpieczną postawę na żółwia podczas ataku psa. Przypomnieli również dzieciom o konieczności noszenia odblasków i bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie z tak niecodziennym gościem było wielką atrakcją dla uczniów.

          • JASEŁKA

          • Tradycją naszej szkoły związaną ze Świętami Bożego Narodzenia  są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów.

            W tym roku w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie z klasy II- III i IV, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 20 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, bohaterów bajek, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały  kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.

              Na zakończenie wszyscy zebrani wysłuchali świątecznych życzeń Pani Dyrektor Barbary Wojciechowskiej i w podniosłych nastrojach rozeszli się do sal, w których odbyły się klasowe spotkania wigilijne.

          • ZOBACZCIE, GDZIE SPOTKALIŚMY ŚW. MIKOŁAJA

          • Dnia 5 grudnia 2019r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Smólsku bawiły się w Power-Landzie w Biłgoraju. Zabawa była wyśmienita, dzieci korzystały z wielu atrakcji, takich jak: zjeżdżalnie, trampoliny, baseny z piłeczkami, labirynt, tor przeszkód oraz wiele innych.

            Przy dźwiękach dzwoneczka pojawił się na sali zabaw Święty Mikołaj. Dzieci powitały go piosenką, a gość rozmawiał z nimi, pytał czy były grzeczne, zachęcał, aby słuchały się rodziców      i pań w szkole. Oczekiwana wizyta minęła w bardzo miłej atmosferze.

            Nie zabrakło też poczęstunku – pysznej pizzy i gofrów.

            Mimo zmęczenia dzieci wracały do domu zadowolone i radosne. Zachęcamy wszystkich wychowawców do organizowania dzieciom takich wyjazdów, bowiem są one źródłem radosnych i miłych przeżyć, a uśmiech dziecka jest niewątpliwie największą nagrodą dla każdego nauczyciela.

             

            Beata Bełżek

          • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

          •                                                                                                                zdjęcie: https://gazetabilgoraj.pl/

            Dnia 29 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej w Smólsku odbyło się uroczyste pasowanie na przedszkolaka. Bohaterami były 3-4 letnie dzieci z oddziału przedszkolnego. Maluchy zaprezentowały program artystyczny, który wzbudził niemały zachwyt zaproszonych gości. Nasze przedszkolaki bezbłędnie recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły oraz grały na instrumentach. Punktem kulminacyjnym było symboliczne położenie ołówka przez Dyrektor szkoły Panią Barbarę Wojciechowską, na ramieniu każdego dziecka.

            Następnie wychowawczyni wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy, a rodzice „słodkie rogi obfitości”.

            Ślubowali również Rodzice: „Dziecko jest moim największym skarbem, postaram się ze wszystkich sił być najlepszym rodzicem na świecie. Obiecuję kochać moje dziecko mądrze, wskazywać ścieżki po których kroczyć ma.”

            Po ślubowaniu dzieci wręczyły swoim kochanym Rodzicom, własnoręcznie przygotowane pudełeczka z serduszkami.

            Po części oficjalnej przedszkolaczki udzieliły pierwszego w życiu wywiadu do gazety biłgorajskiej „NOWA”, a zrobiły to uroczo i profesjonalnie. Dzieci odpowiadały na pytanie „Kto to jest Mikołaj? Kiedy przychodzi, jak wygląda i czy w ogóle przybędzie w tym roku?”

            Dla świeżo upieczonych przedszkolaków było to wielkie przeżycie, dla rodziców powód do dumy, a dla wychowawczyń- Beaty Bełżek i Elżbiety Kostrzanowskiej powód do zadowolenia i satysfakcji, bowiem przygotowanie tak wspaniałej uroczystości, było możliwe tylko dzięki wsparciu ze strony rodziców, a współdziałanie z rodzicami na zasadach partnerskich zwiększa szansę skutecznej pomocy dziecku, a dzięki ujednoliceniu metod pedagogicznych domu i przedszkola, osiąganiu lepszych efektów dydaktycznych i wychowawczych, co jest priorytetem każdego wychowawcy pracującego z dziećmi.

            Beata Bełżek

            Elżbieta Kostrzanowska

          • PIERWSZAKI PASOWANE NA UCZNIÓW

          •  

                29 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów szkoły podstawowej. Uroczystość pasowania na ucznia, to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły. Tego dnia  pierwszakom towarzyszyli rodzice i społeczność szkolna.

                 W części artystycznej dzieci udowodniły jak pięknie potrafią recytować wiersze, śpiewać piosenki i tańczyć. Mimo stresu związanego z publicznym występem, dzieci świetnie sobie poradziły.
                Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.  Po złożeniu ślubowania  pani dyrektor  szkoły Barbara Wojciechowska dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Uczniowie zostali przyjęci do braci szkolnej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Uczniowie otrzymali również drobne upominki od swoich rodziców.

                 Po uroczystości dzieci udały się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

                Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.

             

            Iwona Paluch

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

          • Dnia 15.10.2019 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z    okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli  zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców Uczniowie klas IV- VIII pod kierunkiem p. M. Skrok i H. Pintal przygotowali część artystyczną oraz koncert życzeń. Na scenie nie zabrakło przedszkolaków oraz uczniów z klas młodszych. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych, miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę      o dobro wychowanków

            Na zakończenie głos zabrała p. dyrektor Barbara Wojciechowska, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.

          • ZAKOŃCZENIE PROJEKTU "JA OBYWATEL"

          •     Na zakończenie projektu „Ja obywatel” uczniowie kl. V – VIII uczestniczyli w wyjeździe do Biłgoraja. Miasto, które każdy mieszkaniec Smólska zna, jest pełne miejsc powiązanych             z historią Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Uczniów najbardziej zaciekawiły artefakty znalezione w wykopaliskach archeologicznych na Równinie Biłgorajskiej. Narzędzia z epoki kamienia i żelaza zachowały się w dosyć dobrym stanie i były namacalnym dowodem na pracowitość i pomysłowość naszych praprzodków. Kolejną atrakcją było Miasteczko Żydowskie, którego architektura nawiązuje do miasteczek kresowych z XIX i XX wieku. Na naszym szlaku nie mogło zabraknąć Zagrody Starskiej. Na chwilę przenieśliśmy się o 200 lat wstecz do czasów, w których zboże przechowywane było w beczkach wydrążonych w pniach drzew, podstawowym środkiem transportu były drewniane wozy, a posiadanie obrazów w domu świadczyło o zamożności gospodarza. Historia Biłgoraja to także historia znajdujących się tam kościołów. Obok Kościoła Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej znajduje się kaplica zbudowana na miejscu objawień Marii Magdaleny ze źródełkiem z uzdrawiającą wodą. Z kolei kościół pod wezwaniem św. Jerzego to miejsce, które zostało przekształcone w cerkiew prawosławną na kilka lat w okresie II wojny Światowej. Rzeczą rzadko spotykaną jest to, że w jednym mieście istnieje druga świątynia, której patronem jest również Św. Jerzy. Jest to cerkiew w Puszczy Solskiej ze złoconymi kopułami i bogato wyposażonym wnętrzem przedstawiającym sceny męczeństwa jej patrona. Posługujący tam kapłan opowiedział nam o podobieństwach i różnicach między religią katolicką i protestancką. Na koniec zobaczyliśmy dwa miejsca poświęcone sławnym ludziom, których życie powiązane było z Biłgorajem. Była to Ławeczka Isaaca Singera  i pomnik Ignacego Krasickiego. Przed powrotem do szkoły zjedliśmy obiad w Restauracji Sitarskiej, kolejnym miejscu związanym z historią miasta.